Huomenna monet ahkerat opiskelijat saavat palkinnon monen vuoden kovasta työstä, ja saan itsekin todistaa, kun meidän lukion 104 nuorta painaa valkolakit päähänsä. Monissa kodeissa varmaan leivotaan viimeistä päivää, ja itsellänikin on tänä iltana vielä hieman leivontahommia tiedossa. Teen tutun ylioppilasjuhliin tosi helppoja ja yksinkertaisia ylioppilaslakkikeksejä tuoreen ylioppilaan toiveesta, ja käytin keksiohjeena vakkarikeksiohjettani. Ohjeella saa aina takuuvarmasti hyvät, pehmeät ja maistuvat keksit. Näin helteillä tosin voitaikinan jäähdyttäminen on tärkeää, ja taikinaa saa kaulinnan lomassa laittaa aina välillä kylmään jäähtymään.
Ylioppilaslakkikeksien pelkistetty koristelu syntyy, kun pyöreän keksin pään kastaa tummaan suklaaseen ja viimeistelee valkoisella, pienellä helmellä. Minulla on Dr. Öetkeriltä strösseleitä koko loppuelämäkseni, ja näidenkin koristeluun löytyi kaapista juuri sopivia valkoisia helmiä.
Tsemppiä kaikkien leivontaurakkaan ja nauttikaa huomenna päivästänne – valmistuitte sitten itse tai vaikka jos oma lapsi saa lakin päähänsä.
Näissä kuvissa vilahtaa myös kiva kesäjuomatuttavuus, josta sain suosituksen työkaveriltani. Raparperinen kuohujuoma sopii vaikka ylppäreihin tai muihin kesän juhliin – kylmänä nautittuna juoma on erinomaista! Pullon tunnistaa raparperin kuvasta ja kivasta klipsikorkista.
eilen klo 19.42, kirjoitin väärään postaukseen….oikaistaanpa nyt:
Sitä jäin miettimään, että miksi ihmeessä taiturimainen ’Lunni’ laittoi valkoiset nonparellit pikkuleipiin/ylioppilas lakkeihin, kun kultaisiakin löytyy ?
Tunnustan, että toisinaan halkaisen todella hiuksia eli itselleni olen hyvinkin ankara.
Resepti on testattu ja makoisaksi havaittu 🙂
TykkääTykkää
Heh nami-hiiri, en tullut huomanneeksikaam tätä yksityiskohtaa! 😀 Jokin lakeissa hämäsi (näissä kuvissa esiintyvissä on vielä paksumpi lippa kuin juhliin menneissä), mutta se se olikin!
TykkääTykkää