
Kirjoittelinkin Instagramin (@lunnileipoo) puolella kesäsuunnitelmistani – tarkoituksena on kesälomailla mahaa kasvatellen sekä blogia takaisin henkiin elvytellen. Olen koko tämän hiljaiselon ajan leiponut melko paljonkin, varsinkin nyt korona-aikana, mutta blogia en ole pystynyt enkä jaksanut päivittää koneella vietettyjen pitkien työpäivien jälkeen. Nyt en ole palaamassa ihan hetkeen töihin, ja pääsen takaisin rakkaan leivontablogini pariin. Kesän aikana siirrän loputkin suosikkireseptit tälle alustalle ja jaan kaikki parhaimmat uudet reseptini teidän kanssanne. Kun pikkupulla on saapunut maailmaan, jatkuu leivontaharrastus toivottavasti entiseen malliin ja blogikin päivittyy normaalisti.
Nyt kuitenkin asiaan! Kesäloman aloittajaisiksi tein jotakin hyvin helppoa mutta sitäkin maistuvampaa. Instagramissa toivoitte, että jakaisin reseptin, joten tässä hyvin yksinkertaisen dulce de leche -mansikkatortun ohje. Dulce de leche eli karamellisoitu kondensoitu maito sekä mansikat sopivat aivan yllättävän mainiosti yhteen, vaikka ensin mietin onko makuyhdistelmä liian äkkimakea. Dulce de leche -mansikkatortussa on ihana rapsakka pohja, joka muistuttaa englantilaista shortbreadia. Näistä kolmesta elementistä syntyy kesän maistuvin mökkiherkku!

Dulce de leche -mansikkatorttu (8 palaa)
Pohja:
- 150 g voita
- 3/4 dl sokeria
- 1 muna
- 2 1/2 dl vehnäjauhoja
- 1/2 dl perunajauhoja
- 1/2 tl leivinjauhetta
Täyte:
- 397 g karamellisoitua kondensoitua maitoa (Dulce de leche)
- 400 g tuoreita mansikoita
Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen. Vatkaa hieman pehmennyt voi ja sokeri vaaleaksi vaahdoksi, sekoita joukkoon muna samalla vatkaten. Sekoita jauhot ja leivinjauhe keskenään ja lisää vaahtoon. Voitele n. 22-senttinen piirakkavuoka ja painele taikina reunoja myöten vuokaan.
Valmista foliosta rinkula, jonka asettelet piirakkapohjan reunoille pitelemään pohjaa kasassa. Painele pohjaan haarukalla reikiä. Paista uunissa n. 20 minuuttia.
Anna piirakkapohjan jäähtyä ja lisää sitten dulce de leche tasaisesti piirakkapohjan päälle. Laita kylmään jähmettymään hieman.
Viipaloi mansikat haluamallasi tavalla ja koristele piirakka. Säilytä torttua jääkaapissa mutta lisää mansikat vasta ennen tarjoamista.


